صفحه ها
دسته
دانلود
وبلاگ دوستان
پیوندها
وبلاگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 384791
تعداد نوشته ها : 571
تعداد نظرات : 506
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان


عمروبن دینار و عبدالله بن عبید می گویند : ما هرگز به ملاقات امام باقر (علیه السلام ) نرفتیم مگر این که به وسیله هدایا و پوشاک و امکانات مالی از ما استقبال و پذیرایی کرده می فرمود : اینها را از قبل برای شما تدارک دیده بودم . ظاهرا منظور امام از بیان جمله اخیر این بوده است که دوستان و میهمانانش احساس شرم و نگرانی نکنند و گمان نبرند که با دریافت آن هدایا و امکانات بر زندگی شخصی امام باقر (علیه السلام ) کم و کاستی را تحمیل کرده اند.
سلمی یکی از خدمتکاران خانه امام باقر (علیه السلام ) است . او می گوید : برخی از دوستان و آشنایان امام باقر (علیه السلام ) به میهمانی آن حضرت می آمدند و از نزد وی بیرون نمی شدند مگر این که بهترین غذاها را تناول کرده و چه بسا گاهی لباس و پول را از آن گرامی دریافت می کردند. سلمی می گوید : گاهی من با امام در این باره سخن می گفتم که خرج خانواده شما خود سنگین است و از نظر درآمد وضع متوسطی دارید (بهتر این است که در پذیرایی از دوستان و مهمانان با احتیاط بیشتری رفتار کنید!) اما امام می فرمود : ای سلمی ! نیکی دنیا رسیدگی به برادران و دوستان و آشنایان است و گاهی حضرت پانصد و تا هزار درهم هدیه می داد.
اسود بن کثیر می گوید : تهیدست شدم و دوستانم به من رسیدگی نکردند. نزد امام باقر (علیه السلام ) رفتم و از نیازمندی خود و جفای برادران شکوه کردم آن حضرت فرمود : بد برادری است آن برادری که به هنگام ثروت و توانمندی حالت را بپرسد و تو را در نظر داشته باشد ولی زمانی که تهیدست و نیازمند شدی از تو ببرد و به سراغت نیاید! سپس امام به خدمتکارش دستور داد تا هفتصد درهم نزد من گذارد و فرمود : این مقدار را خرج کن و هرگاه تمام شد و نیاز داشتی باز مرا از حال خود با خبر ساز
.

(ماهنامه مسجد)


دسته ها : مذهبی
X